چند درصد از مردم ایران کتاب میخوانند؟

دانلود رمان عاشقانه دانلود رمان عاشقانه


چند درصد از مردم ایران کتاب میخوانند؟

چند درصد از مردم ایران کتاب میخوانند؟

اسم آخرین کتابی که خوانده اید را به خاطر می آورید؟ آیا اصلا اهل خواندن کتاب و مطالعه کردن هستید؟ امروزه به دلیل افزایش دغدغه های فکری و مالی کتاب خواندن به شدت در میان اعضای جامعه کم شده و شما کمتر کسی را می توانید ملاحظه کنید که اظهار کند به صورت روزانه کتاب مطالعه می کند.

اغلب افراد با گسترش فضاهای مجازی تمایل دارند وقت خود را در شبکه های اجتماعی که بر روی گوشی هایشان نصب کرده اند بگذرانند و کتاب خواندن به تفریح و سرگرمی لوکسی تبدیل شده است.

اگر به کسی بگویید که من هر روز سی دقیقه کتاب مطالعه می کنم شک نکنید که با چشمانی متعجب به شما نگاه خواهد کرد؛ زیرا برایش بسیار غیر قابل باور است که در این دنیای شلوغ که انواع نرم افزارهای ارتباطی در دسترس بشر قرار داده شده است هنوز هم هستند کسانی که کتاب مطالعه می کنند.

متاسفانه نه تنها در کشور ما بلکه در سایر کشورهای جهان هم این مساله تا حدی شایع است. اگر با تور لحظه آخری استانبول به این شهر سفر کرده و به خوبی در رفتارهای روزانه مردم دقت کنید، متوجه خواهید شد که این مساله در حال اپیدمی شدن است و متاسفانه آمار کتابخوان های جهان در حال کاهش است.

https://uupload.ir/files/vl7k_1.jpg

چند درصد ایرانیان کتابخوان هستند

آیا دوست دارید بدانید ایرانی ها روزانه به طور میانگین چند ساعت مطالعه می کنند؟ متاسفانه یکی از مشکلاتی که در رابطه با محاسبه میانگین مطالعه روزانه ایرانی ها وجود دارد، آن است که در کشور ما فرمول ثابت و مشخصی برای اینکه این عدد تعیین شود وجود ندارد و آمار، اعداد متفاوتی را نشان می دهند.

اگر آمارهایی که افراد مختلف ارائه می دهند را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که این عدد بین بازه ۲ تا ۷۰ دقیقه متغیر است و بدین صورت نمی توان قضاوت درستی در مورد سرانه مطالعه در ایران اظهار کرد.

البته با نگاهی به کسانی که اطرافتان قرار دارند نیز می توان به راحتی فهمید که کتاب و کتاب خوانی در ایران وضعیت خوبی ندارد و گوشی های همراه در حال پر کردن اوقات فراغت افراد جامعه هستند.

https://uupload.ir/files/2sui_2.jpg

رتبه بندی کشورها از نظر مطالعه

نکته ای که آمار در مورد وضعیت کتاب خوانی در کل دنیا نشان می دهد آن است که مردمی که در کشورهای اروپایی و آمریکایی زندگی می کنند نسبت به مردم سایر کشورها کتاب های بیشتری را مطالعه می کنند.

مردم این کشورها در ماه یک مبلغ ثابت و مشخص برای خرید کتاب در نظر می گیرند و سعی می کنند حداقل در ماه یک کتاب را به صورت کامل مطالعه کنند. اما خوب است بدانید که کتاب خوان ترین مردم دنیا، مردم فنلاند هستند که هر فرد در طی روز ۴۵ دقیقه از وقتش را به مطالعه کتاب اختصاص می دهد.

https://uupload.ir/files/ydft_3.jpg

کتابخوان ترین شهر ایران

در میان استان های کشور، استان های قم، خراسان رضوی و یزد استان هایی هستند که در آنها سرانه مطالعه از دیگر استان های کشور بیشتر است. استان قم در بین این چند استان با داشتن ۱۱ ساعت مطالعه در ماه در رتبه اول، استان خراسان رضوی با  ۵ ساعت و ۴۵ دقیقه در رتبه دوم و مردم استان یزد با ۵ ساعت مطالعه کتاب های غیر درسی و غیر مذهبی رتبه سوم را به خود اختصاص داده اند.ارسال دیدگاه جدید